| Lucii17 a întrebat:

AM NEVOIE URGENT DE UN RASPUNS!
Ce secvente sau tablouri stiti din Sara pe deal de Mihai Eminescu, dar imagini artistice sau figuri de stil?
AJUTATI-MA VA ROG NU AM GASIT NIMIC.

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Caută undeva textul şi vezi singur!
Nu e greu.
De exemplu: Sara pe deal buciumul sună cu jale.
Cum e scris "sara" în loc de " seara", şi de ce?
Acel "cu jale " nu-ţi sugerează nimic?
Alt tablou:
Turmele-l urc, stelele scapără-n cale.
Aproape fiecare vers arată cîte ceva. Aproape la fiecare pas dai peste imagini artistice sau figuri de stil.
Ce mama dracului, nu ai pic de simţire în tine? Eşti chiar de lemn?
Nu trezeşte nimic în tine acest "mo numental" Eminescu?
Că nu e chiar ţaţa Frosa, la claca de la nana Floarea din Cocostîrcenii din Deal.
"În grădina cu doi nuci/ Eu mă c. şi tu îmbuci". Dacă ar fi aşa, ai vedea şi tablourile din natură şi imaginile artistice şi figurile de stil.
Se vorbea mai sus de ne-frumuseţea limbii române, că ar fi "varză". Nişte tembeli de şcolari, aşa ca tine, care uitaţi că mama voastră v-a învăţat a vorbi cu limba română iar nu să vă uşuraţi pe voi, că doar străineşte e "cool" acum.
Vai de capul vostru!

1 răspuns: