| ShawolSkehehdanfdldi a întrebat:

Salut, TPU.
Am o întrebare în legătură cu admiterea la liceu care nu-mi dă pace și la care oamenii îmi răspund în două moduri diferite:
În momentul în care îmi completez fișa de opțiuni, aleg mai multe licee, desigur. De exemplu, pun pe primul loc Colegiul Național Frații Buzești, iar pe al doilea loc pun Carol I. Se întâmplă să nu intru la Frații Buzești și se la a doua opțiune. Well, acum întrebarea mea: o persoană care are media mai mică decât mine, dar care are ca primă opțiune Carol I, va avea prioritate? Adică. vor intra cei cu medii mai mici decât ale mele, dar care au pus prima opțiune Colegiul Carol I? Unii îmi spun că da, alții că nu și nu știu după cine să mă iau. thinking
Aștept un răspuns cât mai sigur.
Și..desigur, primiți fundă sau ce e aia pe care o doresc toți. u.u
Ceau.

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Algoritmu e simplu. Dupa ce se cunosc media de pe 5-8 si media de la examene se alcatuieste o ierarhie la nivel judetean. Dupa ce ati ales optiunile si judetul in care doriti sa va inscrieti se reactualizeaza acea ierarhie cu elevii care participa din alte judete. Ierarhia la nivel judetean se face dupa criteriile mentionate in brosura. Cand incepe repartizarea se ia primul elev din ierarhie si se ia prima optiune, se verifica daca la liceul si sectia care o vrea el sunt locuri, daca sunt atunci este admis pe un loc din acelea, dupa se trece la al doilea elev, la fel. Sa zicem ca ajunge pe la 100-lea elev si ia prima optiune si se verifica si se constata ca acolo nu mai sunt locuri, atunci se trece la a doua optiune si se verifica daca mai sunt locuri, daca sunt e admis acolo, daca nu se merge mai departe pana se verifica toata lista de obtiuni. Daca dupa parcurgerea la toata lista nu s-a gasit in vreo optiune o clasa la care sa fie admis, elevul nu este declarat admis si ramane pe dinafara si se trece la urmatorul.

Ce trebuie sa faci tu este sa pui cat mai multe optiuni. Eu acum 4 ani cand am fost repartizat am intrat din prima dar am avut si media de intare 9, 60.

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Repartizarea se face în mod COMPUTERIZAT în funcţie de media de admitere şi de ordinea în care ai scris liceele pe Fişa cu opţiuni :)

Vezi "Algoritmul de repartizare în licee 2015" la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/Algoritm.aspx

http://admitere.edu.ro/Info/algoritmul_de_repartizare_2015.pdf

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

"Prima etapă de admitere în învăţământul liceal de stat pentru candidaţii din seria curentă, precum şi pentru cei din seriile anterioare care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului şcolar 2015-2016 :

3 – 7 iulie 2015 = Completarea opţiunilor în fişele de înscriere de către absolvenţii clasei a VIII-a şi de către părinţii acestora, asistaţi de diriginţii claselor a VIII-a.
Completarea fişelor de înscriere de către absolvenţii clasei a VIII-a proveniţi din alte judeţe, la centrul special desemnat din judeţul pentru care solicită înscrierea
4 – 8 iulie 2015 = Verificarea de către părinţi şi candidaţi a fişelor editate de calculator, corectarea greşelilor în baza de date computerizată şi listarea fişelor corectate din calculator
14 iulie 2015 = Repartizarea computerizată în învăţământul liceal de stat a absolvenţilor clasei a VIII-a care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului şcolar 2015 - 2016

15 iulie 2015 = Afişarea în unităţile de învăţământ gimnazial a listelor cu absolvenţii repartizaţi proveniţi din şcolile respective şi a listei cu locurile neocupate în unităţile de învăţământul liceal de stat din judeţ/municipiul Bucureşti

15 iulie 2015 = Afişarea de către fiecare unitate de învăţământul liceal a listei candidaţilor repartizaţi în acea unitate

16 iulie -24 iulie 2015 = Depunerea dosarelor de înscriere la şcolile la care candidaţii au fost repartizaţi " - SURSA = Anexa nr. 1 la ordinul MEN nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul :
http://www.isjbraila.ro/......u_2015.pdf

Bănuiesc că doreşti să te referi la momentul în care se va completa Fişa de înscriere/Fişa cu opţiuni pentru repartizarea computerizată la liceu :)

În perioada 3–7 iulie 2015 se face şedinţă cu părinţii + elevii : la acea şedinţă se completează Fişa cu opţiuni ( preferabil cât mai multe ), Fişa se predă la Diriginte ( pe bază de semnătură în Tabel ) care o transmite mai departe...

În perioada 16 iulie-24 iulie 2015 trebuie să mergi ( însoţit/ă de un părinte/tutore legal ) să-ţi depui dosarul la liceul unde ai fost repartizat/ă!

"Înscrierea la licee a candidaţilor declaraţi admişi în urma repartizării computerizate se efectuează pe baza următoarelor acte:
a) cererea de înscriere;
b) cartea de identitate (dacă este cazul) şi certificatul de naştere, în copie legalizată;
c) adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a
d) foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale);
e) fişa medicală." - SURSA = "Broşura Admiterii 2014" ( pag. 34/36 ) de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......014_15.pdf

a) Cererea de înscriere o primeşti de la liceul unde te vei înscrie.

b) Cartea de identitate ( dacă ai ) + Certificatul de Naştere în copie legalizată = le duci la un NOTAR public pentru legalizare.

c) Adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

d) Foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale) = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

e) Fişa medicală = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.
Dacă NU ai primit-o, atunci trebuie să mergi la Dispensarul Şcolar sau la medicul de familie pentru o copie după fişa medicală!

Vezi alte detalii în "Broşura Admiterii 2015" de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......mitere.pdf

| alexs99 a răspuns:

Doar media de admitere conteaza la repartizarea computerizata, cei cu medii mai mari vor avea prioritate chiar daca nu a fost prima lor optiune.
O zi buna.

| ascovit a răspuns:

NU. Nu exista posibilitatea ca un copil cu o medie mai mica decat tine sa intre inaintea ta, sau sa iti ia locul.
http://www.admitereliceu.ro/metodologie-admitere-liceu

| Neo12 a răspuns:

Bună!
Nu o să aibă prioritate având în vedere că se intră în funcție de medie.
O seară plăcută și sper să ajungi acolo unde îți dorești!

| AndRobert a răspuns:

Pai din ce stiu eu trebuie sa pui niste coduri, nu stiu cum sa iti explic dar uite iti voi da un exemplu : http://www.portalinvatamant.ro/dbimg/files/fisa-inscriere-liceu1.JPG acolo jos la optiuni vei pune niste coduri privind cartea aceea ghid liceu sau cum era... vei lua codurile si le completezi in fisa de inscriere... si dupa aia sa va extrage..cand ajungi la liceu daca iti place sau daca nu iti place poti sa te transferi la alt liceu (cu media cu care ai intrat tu la liceu)

| Teodora69 a răspuns:

NU, nu are prioritate. Daca nu intri la Fratii Buzesti te repartizeaza la Carol 1, deci daca tu esti cea cu media mai mare tu primesti locul laughing

| NlKl a răspuns:

Doar media conteaza.