| JazzListener a întrebat:

Am o intrebare, se ramane repetent doar la 3 corigente pe vara, adica daca 3 medii pe ambele semestre sunt sub 5? Sau se aplica doar daca am 3 medii sub 5 pe un semestru?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ramai corigent la materia la care media anuala este sub 5.
Daca ai ramas corigent la 3 materii atunci esti repetent, conform ROFUIP, citez:
"ART. 202.(1) Sunt declaraţi repetenţi:
  a) elevii care au obţinut calificativul "Insuficient"/medii anuale sub 5, 00 la mai mult de două discipline de învăţământ/module care se finalizează la sfârşitul anului şcolar. Prevederile se aplică şi elevilor care nu au promovat, la mai mult de două module, la examenele de corigenţă în sesiunea specială, organizată în conformitate cu art. 201, alin. 4."

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Corigenţele de pe semestrul 1 NU au nici o relevanţă!
Poţi "scoate" media în semestrul 2 :)

Dacă media ANUALĂ la o materie este sub 5, atunci eşti corigent/ă pe vară :(
Iar dacă ai rămas corigent/ă la 3 materii, atunci eşti ( direct ) REPETENT/Ă!

Vezi alte detalii în R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Toate cele bune!

| ray177 a răspuns:

Conteaza doar mediile de la finalul anului nu mediile dintre semestre. Doar daca nu ti-a iesit mai mult de 5 la sfarsit de an la 3 materii o sa ramai repetent