| xSweedy a întrebat:

SALUT TPU am o problema, am dat evaluarile alea nationale si nu stiu ce sa mai fac k inscrierea la liceu mi-a dat o brosura k licee si codurile alea si nu stiu ce sa fac sa ma inscriu va rog raspuns...nu vreau sa raman pe dinafara plz

Răspuns Câştigător
| MegamortX a răspuns:

Ei bine, ti se va da o foaie pe care va trebui sa iti pui optiunile in ordine descrescatoare. Adica : liceul si profilul la care vrei sa mergi ( fiecare va avea un cod ) tu pui codul liceului la care vrei neaparat sa intri primul apoi le pui pe celelalte(trebuie sa pui cat mai multe optiuni ). Apoi, dupa ce fisele completate de tine vor fi trimise ti se va spune daca ai fost acceptata sau nu la liceul la care ai vrut sa intri ( daca nu ai intrat la primul, intri la al doilea si tot asa. Eu iti doresc sa intri unde vrei tu ). Dupa ce primesti acele rezultate, te duci la liceul la care ai intrat si te inscrii. Oricum, profesorii or sa te indrume cand vei completa acele fise ( la mine, cel putin, asa a fost ) asa ca nu iti fa griji. E datoria lor sa te indrume si asta vor face. Eu cam atat imi amintesc de anul trecut, de cand m-am inscris. Sper ca ti-am fost de ajutor si ca nu te-am derutat mai tare. Mult succes! Bafta sa intri unde vrei tu happy big grin

5 răspunsuri:
| GoBackInFuture a răspuns:

Va trebui sa primesti o foaie de inscriere pentru liceu, ceva similar cu ce ai in brosura la paginile 18 si 19, dar nu completa pe alea din brosura! Vei primi o foaie asemanatoare, si codurile acelea reprezinta cate un profil din fiecare liceu, si tu cand vei primi foaia aceia, vei completa dupa preferinte dar si dupa medii. Succes! big grin

| thelittleme a răspuns:

Pai,atunci cand vor veni fisele si va trebuie sa scrii liceele fi atent la coduri pentru ca daca pui un cod gresit o sa intri la alt profil decat cel pe care il vrei. ca sa alegi e simplu.fa o lista cu materiile preferate apoi iei fiecare profil si vezi care se potriveste cu dorintele tale.la mate-info trebuie sa iti placa matematica, la stiintele naturii trebuie sa iti placa biologia, chimia si fizica.la stiinte sociale sa iti placa istoria, engleza sau alta limba, si latina.iar la filologie limbile straine. si sa pui liceele care au media cea mai apropiata cu a ta, si cat mai multe daca vrei sa nu ramai pe dinafara, plus ca prima optiune trebuie sa fie cea pe care o doresti cel mai tare dar pentru care ai si media.si daca corespunde media sigu intri ca calculatorul ii ia in considerare cel mai mult prima optiune si fii calm.

| xSweedy explică:

Mersi mult mati lamurit! big grin

| zumzyzumzy a răspuns:

Pai trebuie sa il intrebi pe directorul scoli la care esti.el te va lamuri

| Alexandra8426 a răspuns:

Dupa afisarea rezultatelor completezi brosura si te duci la secretariat cu ea