| anonim_4396 a întrebat:

Heei am si eu o problema :d am ramas la mate ( sunt a 8 a ) si nu stiu cum se face cu inscrierea la liceu.
adica stiu ca se da corigentza si ca dupa aia cei care o trec se pot inscrie la liceu pe locurile ramase libere dar nu am inteles cum se face. adicarepartizarea se face tot computerizata sau mi se spun locurile de la licee libere si eu ma duc si ma inscriu la care vreau? Multumesc anticipatm:*:*:*

Răspuns Câştigător
| isabela_3247 a răspuns:

Scumpa deci dupa ce dai corigenta iar se dau foile acelea pe care tu bifezi sau scrii liceele in ordinea la care ai vrea sa intri, pui primul liceul la care ai vrea sa fii si apoi descrescator pana la ultimul, cu cat mai multe licee cu atat mai bine.deci tot computerizat se face totul si app chiar daca media ta este de exemplu de7-80 si liceu la care vrei sa intrii are ultima medie admisa 8-60 tu bifeaza ca prima optiune.in generatia mea acum 4ani cei cu medii bune puneau licee mai putin bune ca optiuni si intrau din prima la ele iar cei cu medii mici puneau licee bune si intrau deasemeni pentru ca ceilalti cu adevaratele medii admise nu bifau ca prima optiune si locurile ramaneau goale.asa a fost greseala mea am bifat un liceu mai putin bun la media de 8-45 si aveam cea mai mare medie din liceu,stiu asta pentru ca parintii mi-au scos fisa de la liceu pentru a face scoala in Italia, era prea departe liceul, iar colega mea de banca cu 6.37 ajunsese la al2lea liceu cel mai bun din oras.mult succes!