| CristiMihai23 a întrebat:

Salut, TPU.
Am o problema, sunt in clasa a 8-a si sunt in risc de corigenta la matematica(da, stiu, nu e bine, dar pur si simplu nu pot invata, oricat as incerca). Pe primul semestru mi-a iesit 5 media, daca pe al doilea imi va iesi 4 voi mai intra in examen? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Nu, vei da corigența și apoi examenul. În caz că nu iei corigența, repeți anul.
Dar, iertare, ce profesor, profesoară bătut/ă în cap aveți, dacă anul acesta trei sferturi l-ați făcut în online cum mai are pretenții și nu vă ajută să treceți? Chiar nu înțeleg!
Dacă mergeai tot anul la școală, da, puteai spune că nu poți trece, dar online, doamne, ce vrea să fi olimpic?
Probabil că nu ești un caz singular. Și, auzim de depresia elevilor, sinucidere, păi cu astfel de profesori e normal!

| CristiMihai23 explică (pentru romeo78):

Suntem mai multi colegi in situatia asta, si la alte materii avem colegi care sunt in pericol de corigenta, si profesoara a spus ca pe primul semestru au mai mult de 6 si vor intra in examen... de asta am intrebat

| romeo78 a răspuns (pentru CristiMihai23):

Iertare, o profesoară fără minte! La unii 6, la unii, unii trec, unii nu trec.
Cum vine asta? Nu a primit cadourile pe anul acesta? Chiar trebuia să fiți Aristotel?
Și, la ceilalți profesori, le zic tot așa, fără minte.
Au confundat mere, cu pere. Una e școala fizică, alta e școala online.
Dacă eram părinte și aveam copil la o astfel de școală, chemam toate televiziunile de știri, făceam reclamație la inspectoratul școlar, la minister.
Ne mirăm că a ajuns țara unde a ajuns și avem elevi care nu iau bacul, nu știu să scrie corect.

| CristiMihai23 explică (pentru romeo78):

O sa ma straduiesc sa nu raman corigent, altceva n-am ce face...

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă nu-ți iei coregența, rămâi pe loc incă un an - dar tu știai deja asta!

| Feri5 a răspuns:

Ca sa poti intra in examen, trebuie sa-ti sustii corigenta. E mult mai ok acum, cand se incheie mediile, sa-i spui profei/profului sa te asculte si sa-ti puna o nota, astfel incat sa-ti iasa media 5. Daca faci asa, nu vei ramane corigent si vei da examenul in sesiunea de vara, altfel se complica algoritmul: daca nu promovezi clasa, dai corigenta si daca o treci, dai si examenul, doar in sesiunea de toamna, altfel mai faci odata clasa a 8-a!

| Crisz9874 a răspuns:

Sunt în aceeași situație ca și tine deci te înțeleg. But im scared

| CristiMihai23 explică (pentru Crisz9874):

Din fericire, somehow am reusit sa trec. am stat si am tocit toata noaptea mai mult de jumate din toata materia de pe a 8-a, si am rugat-o pe profa sa ma asculte, si am reusit sa trec. happy