| Justme32 a întrebat:

Am pe masă două ouă. Unul s-a crăpat, câte ouă am pe masă?
Destul de ușor nu? De-aia peste 50 la sută răspund gresit

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

2 oua.

Ai 2 oameni in fata. Unul are o mana taiata. Tot 2 oameni ai in fata, sau cel cu mana taiata nu mai este om?

Daca aveai 2 cuburi de gheata si unul se topea ( complet ) atunci mai aveai doar un cub de gheata.

29 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

| darrio2007 a răspuns:

Crapate necrapate tot doua oua sunt.

| anonimg a răspuns:

Numai că cel crăpat poartă denumirea de omletă de-acum. El și-a pierdut proprietatea de ou odată ce s-a spart.
Ca și o mașină care are daune totale: ea nu se mai numește mașină, ci fier vechi.
Un băiat și o fată dacă nu mai sunt virgini, se mai pot numi ei așa? Ei sunt acum bărbat și femeie (cu toate că normal după căsătorie ar fi corect să fie numiți bărbat și femeie; dar moda este de vină).
Deci despre două ouă pe masă vorbești la trecut; acum în prezent este doar unul singur. Celălalt este omletă; de fapt, gunoi pe masă.

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonimg):

Un ou crapat inca nu este omleta! tongue
Craparea poate fi si partiala, coaja sa fie doar partial crapata (fosurata).
Dar, din moment ce in problema scrie clar ca "Am pe masă două ouă", inseamna ca 2 oua sunt pe masa!

| Nonolita a răspuns:

Daca e doar crapat, tot doua sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai un ou intreg si doua jumatati

| Nonolita a răspuns (pentru anonimg):

Daca e pe masa, nu e in tigaie. Deci, nu este omleta.

| Nonolita a răspuns (pentru anonim_4396):

Jumatati de oua? Nu spune ca ar fi fierte. Chiar si asa, oul e doar crapat.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonimg):

Omleta este cand este in tigaie. Of!

| darrio2007 a răspuns:

Haosul l-ai introdus tu, prin aceasta intrebare de grădinită. Dar, asta e, te inteleg.

| Catrice a răspuns:

Toți este prosti.

Pot fi 3, pot 4, pot fi 5... pot fi nici unul

Poate pe masa este o lampa care ajuta ouălelele sa cloceasca, iese o găină, aia creste pe masa, face alte ouo pe masa.
Vine unu și ia oul spart și îl arunca sau mănâncă.
Vine altul și mai pune un ou.
Vine unu și ia toate oualelele.
Vine altul și ciocnește oualele și crapă toate și le arunca.

Concluzia: toți este prosti ca nu dau detalii.

| FreddieM a răspuns (pentru darrio2007):

Cati ani ii dai putiului asta? La inceput parea interesanta aparitia lui pe site, dar a inceput sa-si ruineze reputatia cu tipul asta de atitudine infantila, tupeista si trufasa.
M-am amuzat teribil cand cersea funde, pentru unele raspunsuri date. Nu intentionez sa fiu rautacios, ilustrez doar reflectia imaginii cu care se prezinta.

Pace si o zi buna

| darrio2007 a răspuns:

Corect, tu iesi clar la inaintare. Esti dus rău, băiete!

| darrio2007 a răspuns (pentru FreddieM):

Greu de spus. Gandirea este a unui copil de 7-8 ani. Dar unii frustrati pot gandi la fel si pe la 14- 15 ani sau mai mult. Sau, fiind in spatele calculatorului, dau frâu la orice gândesc si nu se pot exprima in relatiile din afara internetului.

| darrio2007 a răspuns (pentru Catrice):

Sunteți frați?

| Simpatic a răspuns:

Eu am doua oua sub masawinking

| Catrice a răspuns (pentru darrio2007):

Noi este nimeni. Noi este străini.
Tu este curios a știe ceva despre persoana mea?

| SilentRain a răspuns (pentru Bula):

Daca ia trebuit si o teorie pentru asa ceva, e clara situața! laughing))

| darrio2007 a răspuns (pentru Catrice):

Nu este chiar deloc. Nu intereseaza catusi de putin.

Bula
| Bula a răspuns (pentru SilentRain):

Sincer, mi e mila de cei de aici care nu stiu nici macar ce inseamna o papara si nu stiu cum se prepara - dar comenteaza! tongue

| Sn4k3 a răspuns:

Numai pui de Einstein pe aici laughing

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Păi eu cred că un ou și un pui, presupunând că s-a crăpat singur.

| anonimg a răspuns:

Completez la ce am spus în comentariul anterior.
Totul depinde de cum ne raportăm la lucrul respectiv. Depinde de valoarea subiectului în discuție și în împrejurările în care se află.
Valoarea unui bun poate să crească sau să scadă chiar și de pe o zi pe alta.
Dacă ai unde să pregătești oul spart, acesta nu și-a pierdut valoarea; dar dacă în împrejurările în care se află (trebuie să pleci) trebuie să arunci oul, atunci el ajunge gunoi.
Oul spart este ca o mașină radiată, scoasă din circulație. Din valoarea ei a mai rămas cantitatea de kg de fier din ea. Sau în cazuri fericite, anumite piese din ea.
Chiar dacă nu ai specificat în mod direct despre starea oului întreg, ne-ai dat de înțeles că oul întreg este bun, sănătos, și deci are valoare. La un ou spart nu ne uităm niciunul. Poate doar să-i mai prețuim valoarea câteva minute până nu se pierde.
Este ca și omul: odată ce a murit vorbim despre trecut de el. Dar o persoană nu poate fi comparată cu un produs.

| minrest a răspuns:

Pe masa sunt doua oua.

| gigite a răspuns:

1 crapat +1 necrapat = total doua oua sunt.

| OchiuDaMangusta a răspuns:

4 oua happy

| LoveSleep a răspuns (pentru OchiuDaMangusta):

Pe masa, nu in camera.

| OchiuDaMangusta a răspuns (pentru LoveSleep):

Le pot pune pe toate pe masa?laughing))