| Madalina285 a întrebat:

Am si eu nevoie de mare ajutor la aceasta problema... m-am gandit mult la ea si chiar nu stiu cum sa o rezolv.Suna asa:
Daca triplam lungimea unui dreptunghi, obtinem un dreptunghi cu aria de 18, 42 cm.
a)Aria initiala a dreptunghiului este de...cm
b)Daca se tripleaza si latimea, se obtine un dreptunghi de arie...cm
Sper ca ma puteti ajuta! Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| danyelo112 a răspuns:

Intrebarile cu caracter scolar sunt interzise pe tpu.risti sa iti pierzi contul.

| 0vidius a răspuns:

La a imparti 18, 42 la 3 la b) 18, 42 X 3(inmultesti cu 3) funda.

| bibigaby a răspuns:

Nu ai voie sa pui astfel de intrebari ti se poate suspenda contul!
o sa iti trimit mai tarziu rezolvarea prin mesaj

Întrebări recente