| Sports a întrebat:

Dau fundita:
Miercuri voi avea examenul la matematica si nu prea stiu sa rezolv tipul asta de problema:

Un dreptunghi are Lungimea 8 cm si latimea egala cu 3pe4 din Lungime. latimea dreptunghiului este de...cm.

8 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Deja ti sá spus cum se face, insa te avertizez sa ai grija deoarece de obicei subiectul asta e de partea 1 cu care ajungi pana la nota 4, si sincer daca nu-s ti sa il faci tare mié frica ca nu o sa ai habar la partea a 2á.

| Gheorge1833424 a răspuns:

L=8 cm
l=3:4xL
l=6

P.S.:Cred ca si unul de clasa a IV-a o poate face!

| victorandrei a răspuns:

3/4 * 8 = x
3 * 2 = x (simplifici pe 4 cu 8, parca asa se zice)
x = 6 cm

| MusicIsTheAnswer a răspuns:

3pe4x8

| Alcs a răspuns:

Apai daca asta nu stii la Subiectul 3 ce faci?

| MokutonTequila a răspuns:

Fii atent:
l= 3/4 * 8; l= 6
3/4 reprezinta 3 sferturi, un sfert este numarul respectiv impartit la 4

| Lays17 a răspuns:

Nothing to do here!

| aleeeexandraileana120298 a răspuns:

"Din"acela inseamna inmultie adica inmultesti 3/4 cu 8 pentru a afla latimea.Astea sunt lucruri simple fata de subiectul 3/Oricum succes si mie la fel deoarece si eu dau examenulcrying