| LoveTVD a întrebat:

Am si eu nevoie de niste citate din romanul BALTAGUL 2 descrieri de tip PORTRET si 2 descrieri de tip TABLOU, peisaje impresionante din roman! Am mare nevoie P. S. Mentionez ca acest roman l-am imprumutat unei prietene si nu am de unde sa iau aceste citate. Multumesc FUNDA+VOT.

2 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Descriere de tip tablou: "Vitoria Lipan se îndreptă spre biserică pe ulicioare lungi şi croite, apoi pe cărări printregrădini. Luneca din când în când prin mâzgă; dar altfel calea era curată, căci pietrişul şinăsipul sorbiseră zloata. Biserica era aşezată pe-un dâmb, cu ţintirimul împrejur, înapropiere, în dreapta, se ridica gospodăria părintelui Dănilă, cu case, şuri şi heiuri. Departea cealaltă a bisericii mai era o căsuţă, ca o ciupercă singură pe toloacă. Acolo trăiababa Maranda. Vitoria avea treabă şi cu dânsa, întăi se duce la părintele, să-i alcătuiascărăvaşul. După ce înserează, trece la baba Maranda, pe întuneric, ca să n-o vadă nimeni."
... a 2-a... "Când ajunseră la Bistriţa, soarele bătea de la amiază şi streşinile din sat de la Tarcău ţârâiau, sticlind şiraguri demărgele vii. Bistriţa însă avea pod verde de gheaţă. Treceau pe el sănii cu butuci, umblau oameni cumpănindu-şi topoarele. Numai în gura pârăului se afla o topliţă, unde bolborosea apa scânteind, ca un cuibar al soarelui."