| username16 a întrebat:

am si eu o intrebare :As vrea sa-mi fac studiile peste hotare cum ar fi Anglia, America sau alte tari din europa cu limba de stat engleza. Ar putea cineva sa ma ajute cu etapele pe care trebuie sa le parcurg? Termin liceul adica am nevoie de o facultate. Fundawinking

1 răspuns:
| Akira88 a răspuns:

Pentru a ajunge student la una dintre facultăţile europene un tânăr trebuie să îndeplinească mai multe condiţii. Printre acestea se numără rezultatele bune la învăţătură, activităţile extraşcolare, participarea la olimpiade, certificatele pentru competenţele într-o limbă străină, participarea la programe de voluntariat, realizarea de proiecte care au legătură cu domeniul în care tânărul doreşte să studieze.
Studenţii români care vor să studieze în Europa au nevoie de mai multe documente pe care le vor trimite la centrele de admitere de la universitatea unde vor să înveţe:
-copia după actul de identitate.
-certificatul de naştere tradus în limba engleză.
-Curriculum Vitae. -scrisoarea de motivaţie.
-diploma de absolvire tradusă în limba engleză.
-certificat prin care să dovedească că ştiu limba engleză.
-două scrisori de referinţă de la profesorii lor.
Exista si servicii de consiliere care te pot ajuta foarte mult precum edmundo. Mult succes!