| Gianina1701 a întrebat:

Cum iti exprimi opinia despre un proverb?

6 răspunsuri:
| 1234dany5 a răspuns:

Buna! pai pur si simplu scrii ceea ce crezi despre acel proverb!

| marian951 a răspuns:

Scrii prima data la ce se refera.
Apoi scrii ce crezi tu despre acel lucru la care se refera(daca esti de acord sau nu si de ce)

| AdaLeo a răspuns:

Pentru a interpreta un proverb, trebuie mai inai sa te gandesti ce ar putea sa insemne; sa transimta etc (sentimente, fapt, adevar s.a.m.d.). Dupa aceea, incerci sa intelegi sensurile figurate ale cuvinelor si interpretarea acestora. DUppa aceea explici rolul lor si ce inseamna proverbul sau, dupa parerea ta, ce-ar trebui sa insemne :3