| Cezar26591 a întrebat:

Salut TPU, am si eu o intrebare, legata de invatamant si cateva chestii pe care le am citit din legislatiile de invatamant si nu prea am gasit ce cautam.
In primul rand am inteles faptul ca dupa ce termin cele 11 clase la profesionala, ma pot muta la liceu, dar eu as dori sa ma mut la alt liceu, nu la cel de sunt acum, deoarece nu are niciun profil pe gustul meu.
In al doilea rand as dori sa stiu ce mi ar trebui pentru mutarea la liceul dorit, si din cate am inteles nu ar mai trebui sa dau diferente, este adevarata chestia asta?
In al treilea rand as dori sa stiu daca mutarea de la profesionala la liceu este la fel ca pe clasa a 9-a, daca te muti sa ai media mai mare decat ultima medie pe profilul respectiv, si cand ar trebui sa ma duc cu ele la liceul respectiv.
Si mai am o singura problema, daca implinesc varsta de 18 ani pe 28 ianuarie(eu fiind clasa a 11-a acum) asta afecteaza cu ceva mutarea mea de la profesionala la liceu?
(Toate intrebarile astea i au fost puse si doamnei diriginte si ea era mai confuza decat mine).
Multumesc anticipat pentru raspunsuri

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa scoala profesionala poti continua liceul la forma de invatamant cu frecventa la seral sau forma cu frecventa redusa. Vei intra tot in clasa a XI-a de liceu si vei face inca 3 ani (cl.XI-XIII).
Nu se cere nici o medie la aceste forme si nici examene de diferente.

| Iuli122122 a răspuns:

Am colegi veniti in clasa XI-a de la profesionala dar si veniti in clasa a XII-a. Nu e atat de complicat cum pare. Nici media nici varsta nu-si au rostul aici.