| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare si nu stiu daca e categoria buna, vreau sa dau admiterea la psihologie si eu am terminat profil mecanic si vreau sa stiu din ce se da admiterea ce materi/carti trebuie sa citesc pentru a putea trece admiterea.

3 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Criterii de selecţie pentru linia română:

50% media de la examenul de bacalaureat
50% test grilă de cunoştinţe pe baza unui manual de Psihologie de liceu
Testul grila are o pondere de 50% din nota finala pentru admitere; testul NU are un caracter eliminatoriu. Acest test vizeaza cunostinte elementare de psihologie, în baza manualului de psihologie pentru clasa a X-a (Psihologie: manual pentru clasa a X-a, Editura POLIROM, coord. Adrian Neculau, editia 2012). Acceseaza manual
Proba scrisă vizează cunoaşterea noţiunilor de bază în domeniul psihologie:
Procesele cognitive senzoriale;
Procesele cognitive superioare;
Limbajul;
Procese reglatorii;
Temperamentul;
Aptitudinile;
Creativitatea;
Etape în dezvoltarea personalităţii

http://psiedu.ubbcluj.ro/......gie-lr.pdf

http://www.elefant.ro/......03279.html

| Takishima a răspuns:

De la mecanica la psihologie? O sa faci multi bani?

| FanulMeu a răspuns (pentru Takishima):

Nu imi place mecanica, si bani nu ma intereseaza atat de mult, daca sunt bun am sa fac destui bani daca nu ajung consilier in liceu sau la penitenciar