| Stefan_Sirbu_1996 a întrebat:

happy. Am si eu o mica problema. Vreau sa dau la medicina, mai exact la medicina dentara, stomatologie.Doar ca imi este frica nu o sa intru, ca nu invat suficient. Simt deja o presiunea asuprea mea, de parca as avea examenul maine. Voi cum ati invatat pentru medicina? cei care au intrat, cum ati invatat? a fost de ajuns? ce sfaturi imi dati? As aprecia foarte mult orice fel de raspuns big grin

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e cazul sa fii foarte stresat, examenul nu este atat de greu.
Poti incepe sa inveti in vacanta dintre a zecea si a unsprezecea sau chiar la inceputul clasei a unsprezecea. iei frumusel manualele la citit cu atentie, rezolvi toate problemele, descarci de pe net niste probleme date in anii anteriori si le lucrezi. 2-3 ore in zilele de scoala, 5-6 ore sambata si duminica, 8-10 ore in zilele de vacanta, asa incat sa ai timp suficient de scoala, bac, relaxare, somn, etc. pentru ajutorul tau, cam cu 6 luni inainte de admitere poti merge la niste meditatii, dupa ce ai reusit sa treci macar de doua ori la perfectie prin materie, asa incat meditatiile sa fie cu adevarat utile si sa iti clarifice problemele dificile. Cu putin efort si ceva consecventa vei reusi cu siguranta, fara stres deosebit.