| BitKode a întrebat:

Sunt a VIII-a si anul asta am examenul de capacitate! Imi e teama ca nu o sa intru la liceul care vreau eu. Dupa cum (poate) stiti se ia in considerare 25% din media generala si 75% media notelor din examen! Eu am media generala 9.77 si la liceul unde vreau eu sa ma duc cea mai mica medie de admintere anul trecut a fost 7.90! De invatat invat foarte bine, meditatii am facut de la inceputul scolii si pot sa spun ca ma descurc. La matematica nu imi e frica deoarece stiu de ce sunt in stare dar imi este frica la romana sad Acolo nu prea ma descurc! Imi este frica sa nu gresesc compunerile crying Ce sfaturi imi dati sa nu imi mai fei teama? Multumesc si funda! PS: Sunt baiat.

Răspuns Câştigător
| CryShiAtat a răspuns:

Prima dată ia o gură mare de aer şi calmeazăte, deoarece dacă eşti stresat asta va face ca examenul să pară şi mai greu de cât e. Acum ca să nu îţi mai fie frică să o luăm cu începutul:
Subiectul 1: Prima parte (A.) este uşoară cu sinonime/antonime chestii de gramatică în general, însă îţi poate pica fie să explici semnificaţia unei secvenţe din textul suport, fie să scrii 2 argumente care să demonstreze că textul este fie liric fie epic (în funcţie de ce text suport ai)
La partea a doua (B.) Recunosc că până şi eu care sunt înebunită după română, (am numai 10, spre fericirea mea) deoarece depinde ce compuneri o să ne pice. Cel mai sigur este că o să ne dea să explicăm semnificaţia mesajului/sau titlul.
Subiectul 2: Prima parte este uşoară doar că trebuie să ai grijă la exerciţiile cu valori morfologice (spre exemplu un acuvânt care la prime vedere pare adejctiv dacă stă lângă un predicat devine adverb) şi la funcţiile sintactice. +La subordonate.
Partea a doua este o compunere liberă deci nu trebuie să îţi faci probleme. Doar să citeşti sugetiile din josul enunţului pentru a primi punctaj gen să valorifici idei din textul dat.
Sper că te-am ajutat!
P.S.: Nu trebuie să îţi faci griji având în vedere că ţi-a ieşit o medie aşa mare! happy La ce profil vrei?

| BitKode explică (pentru CryShiAtat):

Vreau la mate-info! Succes si tie :*

4 răspunsuri:
| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

De ce sa iti fie frica? de ce?

| BitKode explică (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

De nota! Daca nu o sa iau cat imi doresc, adica peste 8 tongue

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru BitKode):

Daca ai invatat nu ai cum sa iei sub 8. o sa fie usor in afara de compunere si compunerile sunt 24 puncte deci daca incerci iei 2 puncte la fiecare asta inseamna ca daca faci macar atat iei 8, 20