| DamiPapucii a întrebat:

Buna cine ma poate ajuta care sunt mijloacele prin care se realizeaza raportul de coordonare si de subordonare.

Funda. +vot si restul vot:d

1 răspuns:
| MâţaD a răspuns:

O sa iti raspund la intrebare incepand cu alta...te referi la nivelul propozitiei sau al frazei?

la nivelul propozitiei:
mijloace:
-flexiunea-exbig grinau(PV) elevului(CI) note(CD) mari(atr adj)
ca si definitie:se realizeaza in propozitie si se refera la forma pe care o ia cuvantul in vorbire pentru a exprima o propozitie sintactica

jonctiunea-apare atat la nivelul propozitiei cat si al frazei si se realizeaza prin legaturi intre partile de propozitie sau intre propozitii folosind elementele de relatie.
ex:Cartea de matematica(intre "de" si "matematica" apare jonctiunea) e noua.

juxtapunerea-apare in propozitii si in fraza si consta in alaturarea partilor de propozitie sau a propozitiilor de acelasi fel, fiind marcata in scris prin virgula.
ex:Maria, Ioana si Andreea nu vor veni.