| Anonymous16 a întrebat:

Am si eu o problema. Sunt in clasa a 10-a la un liceu economic din provincie si mi-am dat seama ca nu prea se face scoala aici asa ca mi-am propus sa ma transfer la un liceu din Bucuresti. Totusi am cateva neclaritati :
1.Ma mai pot transfera din clasa a 11-a? e prea tarziu? sau trebuie sa ma transfer din semestrul al 2-lea?
2.Care medie se ia in considerare, cea de la examenul national sau media cu care am terminat anul respectiv semestrul?
3. Daca media mea este mai mare decat cea de admitere a liceului intru sigur sau sunt sanse sa nu pot intra?
4. Daca trec de la un profil la altul trebuie sa dau anumite teste ceva?

Multumesc anticipat:*

5 răspunsuri:
| FerLin a răspuns:

Fiecare liceu are regulile lui. NU te lasa insa pacalit de mitul ca daca liceul este din Bucuresti trebuie sa fie numaidecat si bun. Gasesti in provincie licee cu mult mai bune decat multe licree din Bucuresti. Pana la urma calitatea liceului o dau profesorii.

| Anonymous16 explică (pentru FerLin):

In liceul in care sunt nu prea se face scoala si e altceva cand obtii la sfarsit o diploma din capitala decat din provincie... esti vazut cu alti ochi.

| maria6 a răspuns:

Te poti transfera oricand, pana in clasa a XII-a inclusiv.Se ia in cosniderare media pe care o vei obtine in anul respectiv si trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului clasat din clasa in care vrei sa te transferi. Daca mergi la un alt profil, va trebui sa dai diferente la anumite materii.

| Anonymous16 explică (pentru maria6):

Uite, in cazul in care media ultimului clasat este de 7.20 iar eu am media 7.93 sa zicem... insa media de admitere in liceu este de 8.20? exista vreo problema?

| maria6 a răspuns (pentru Anonymous16):

Nu. Trebuie, insa, sa mai fie locuri. Adica: sa nu fie mai mult de 30 in clasa. Peste numarul asta, trebuie aprobare de la inspectorat. Am vazut clase si cu 35 de elevi, dar au primit aprobare.