| LohneheriusAy a întrebat:

Salut TPU! Am terminat clasa a 12- a (cu greu), dupa ce am ramas corigent si am trecut cu brio de corigente. Acum urmeaza sa dau bacalaureatul saptamana viitoare, dar este posibil sa nu il iau anul asta, chiar daca m-am pregatit toata vara. Am aflat ca exista facultati care accepta studenti si fara bac, cu conditia sa ia bacu' dupa primul an universitar. Intrebarea este care sunt aceste facultati (eu sunt interesat de facultatea de drept de la Timișoara, cu taxa, dar nu mai conteaza orasul daca pot merge si fara bac) si care ar fi conditiile de admitere la aceste facultati? (intreb pentru ca nu vreau sa stau un an acasa daca nu iau bacul).
Mulțumesc anticipat! Dau fuuuundăă!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista facultati care sa accepte elevi fara BAC, este imposibil asa ceva! Nu stiu cine rade de tine, dar evidnet ca se amuza de naivitatea ta.

Tu vorbesti de o SCOALA POSTLICEALA de meserii, nu de facultate, ca doar aceea te accepta fara BAC luat si-l poti ssustine pana la sfarsitul celor 3 ani de postliceala, ca saprimesti diploma de meserii

Daca tu nu ai fost capabil sa inveti la liceu si cu greu ti-ai luat si corijentele, cum crezi tu ca vei putea face unei facultati?
Ar trebuii sa fii realist, ca facultatile nu sunt chiar pentru toti copii.

| Yuoia a răspuns:

Daca nu iei bacalaureatul anul acesta cand subiectele sunt asa de usoare, nu-l mai iei niciodata.
Iar tu vrei facultate de drept care este asa de grea?
Nu, nu exista facultati care sa te accepte fara bacalaureat. Doar scoli postliceale, dar cu conditia de care spui. Daca nu-l iei nici dupa primul an ai pierdut si anul si banii. Nu vei primi diploma valabila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă te-ai pregătit toată vara, atunci de ce nu l-ai lua?

Răspuns utilizator avertizat