| daniel13 a întrebat:

SALUT TPU anul acesta am picat bacul la fizica imi puteti spune ce trebuie sa invat la fizica? din optica si producerea si utilizarea curentului continuu, daca puteti sa imi puneti si niste linkuri cu formule si definitii ar fi super
de exemplu anul acesta am avut la ultima parte sa determin puterea electrica disipata pe ampermetru care formula o aplic? eu stiam ca puterea este de 3 feluri exterioara interioara si totala

1 răspuns:
| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

Optica are vreo 5 formule per total si o poti invata in doua zile de atentie maxima, cu vreo 2/3 ore pe zi. gasesti experimente practice pe techschool.ro sau alte site-uri. cauti pe google lectii de fizica online si gasesti acolo. Curentul continuu are:
legea lui ohm pe o portiune de circuit
aceeasi lege pe intreg circuitul
inca 3+conservari de energie, toate pe teschschool sau lectii de fizica online. si daca ai picat bacul, nu te complica sa stii sa faci partea a treia, concentreaza-te pe primele doua partioh go on. sau asteapta pana la anul, atunci nu esti obligat sa dai la fizica, poti sa dai la romana sau la mate si se ia nota aia cu cele doua note pe care le ai aici dejalaughing