| AnaMariaNistor a întrebat:

Anul acesta sunt în clasa a 8a și încă nu m-am hotărât la ce profil să dau. Aș vrea să merg la Mate-Info, dar nu mă prea descurc la fizică... Voi ce m-ați sfătui?! Cum este la Mate-Info?! Dar la Științe ale Naturii?!

Răspuns Câştigător
| Innocence a răspuns:

Buna!:-)
Eu sunt in clasa a 9-a la profil matematica-informatica.
La inceput eram si eu in dilema. Nu stiam la ce profil sa dau( filo sau mate? filo sau mate? ma intrebam de "n"-spe ori). Ma tenta sa dau la profil mate-info pentru ca este mai de actualitate, tine cam de ce este in varful piramidei in vremurile acestea, DAR eu sunt foarte buna la limba romana, la desen, la istorie si nu prea se potrivea. La matematica ma descurcam in a 8a( si cu ajutorul meditatiilor) dar doar "strictul necesar" ca sa spun asa. La examen am luat 8, XX pe cand la romana 9, 90, si totusi, m-am dus la mate-info si am intrat si la prima clasa. Si: unde vroiam sa ajung:
- la mate-info se face matematica foarte INTENSIV daca ma intelegi, nu vreau sa te sperii, supravietuiesti, stai linistita, dar matematica o sa-ti ocupe cel mai mult timp pentru ca este materia incarcata, este materia de baza a acestui profil si profesorii au asteptari mai mari. Trebuie sa mentii. Pe cand, la filologie(din ce mi-au spus fosti colegi) fac matematica doar asa de fantezie, nici nu prea fac. Nu cred ca fizica ar trebui sa te ingrijoreze, este mai complicat putin acum dar cred ca reusesti sa te mentii pe linia de plutire daca inveti ora de ora.winking Acum, la liceu si nota 5 e mana cereasca pentru unii daca ma crezi, dar nu e greu, capul sus!