| trol123 a întrebat:

as dori daca puteti sa-mi spuneti ce emotie reprezinta verde in alte tari, de ex albastru in america reprezinta tristetea spunand :i'm feeling blue.
Please ajutor spuneti-mi ce emotie rep. verde happy
Multumesc big grin :*

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Verdele induce sentimentul de confort, relaxare si calmitate. Ne ajuta sa ne gasim pacea interioara, calitate atribuita si datorita legaturii cu natura. Persoanele care sufera de stres si anxietate sunt sfatuite sa foloseasca din plin culoarea verde. Cu toate acestea, nuantele de verde inchis sau verde masliniu au efecte negative asupra sanatatii fizice si emotionale din cauza asocierii cu boala.

http://egosano.ro/......rapeutice/

http://psihologice.3x.ro/Cromoterapie.html

3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Green with envy (gelozie, invidie)
green around the gills (aspect bolnavicios)

| WhiteEvil37 a răspuns:

de rau."You look green"
de invidie.
de naturalete.

| trol123 explică:

thinking rau in ce sens... rau ca este rautate... sau rau in sensul ca nu se simte bine? ori cum Multumesc pentru raspuns