| NacRonDX a întrebat:

Salut TPU,
As dori sa stiu si eu daca la Universitatea Bucuresti pe profilul Limbi Straine (romana si o limba straina) este concurs la dosar sau se da vreun tip de admitere?

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Cand am incercat eu, acum ceva ani era cu admitere :D eu am picat... Am dat romana si engleza.
Acum din ce vad pe site, exista si pe baza de dosar.
Întrebări frecvente
1.În ce constă examenul de admitere?

Examenul de admitere diferă in funcție de secția la care vrei să intri. Acesta poate fi sub formă de probă scrisă dar sunt și secții la care admiterea se face pe bază de dosar (media de la bacalaureat).

2.Se dau examene pentru toate secțiile FLLS?

Nu se dau examene la toate secțiile, ci doar la Studii Americane, Traducere și Interpretare și anumite specializări de la secția Filologie.

3. Poți da examene la două limbi străine?

Da, poți da examene la două limbi străine sau la o limbă străină şi gramatica limbii române.

4.Mă pot înscrie la mai multe secții/limbi A?

Da, te poți înscrie la mai multe secții, cu următoarea excepție: nu poți să te înscrii la mai multe secții care au ca formă de intrare examenul scris la două limbi străine, deoarece se susțin în aceeași zi, cu excepția înscrierii mixte la secțiile de Filologie/Traducători Engleză/Franceză/Germană/Spaniolă (o singură limbă A, două opțiuni).

5. Există posibilitatea să nu fiu repartizat/ă la prima opțiune de pe listă?

Dacă nota luată la bacalaureat sau în urma examenului de admitere nu se încadrează în cerințele de admitere ale facultății noastre atunci există posibilitatea de a nu fi repartizat/ă la prima opțiune. De asemenea, există și posibilitatea de a nu fi repartizat/ă la prima opțiune din cauza numărului de locuri.

6. Unde pot găsi modele de subiecte de admitere?

Modelele de subiecte pentru admitere se găsesc în broșura numită "Culegere subiecte și rezolvări 2012-2016″ care poate fi achiziționată contra cost de la Secretariatul facultății, începând cu luna aprilie 2017.

7. Dacă mă înscriu la o limbă pe care nu o știu deloc, mi se va preda pentru nivelul de începător?

Dacă printre limbile la care te-ai înscris se enumeră Engleză (A sau B), Franceză (A) sau Germană A (avansaţi), cursurile şi examenele se vor desfăşura în limba respectivă de la primul curs/prima sesiune. Pentru celelalte limbi străine (inclusiv Franceză B, Germană B etc.) vor exista grupe de începători şi avansaţi sau doar grupe de începători, iar pentru repartizare, la începutul facultății, se va da un test de plasare pe nivel.
http://lls.unibuc.ro/admitere-2017/