| Inaisa a întrebat:

As vrea sa ma ajutati sa inteleg mai bine artificiile de calcul prin niste exemple, am mare nevoie de ajutorul vostru. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| gingergirl1 a răspuns:

Deci! De exemplu : x la a 2 + 4x + 3 =?
Si te gandesti asa : doua numere care INMULTITE sa de 3 si 2 numere ADUNATE sa dea 4 si vine 3 ori 1 si 3+1.
Si faci asa x la a2a + x + 3x + 3
Ai dai factor comnun : si vine
x(x+1) +3(x+1)
Dai factor comun paranteza si vine
(x+1)(x+3)
Cam asa sta treabawinking
Uite inca un exemplu:
x la a2a + 6x + 8=?
6x= 2+4
8=2 ori 4
Si vine
x la a2a + 2x + 4+8
Dai factor comun :
x(x+2) +4(x+2)
Dai iar factor comun:
(x+2)(x+4)
Sper ca ai inteles ceva...dar ar fi trebuit sa le inveti din timp, nu cu o zi inainte de examen.

| Inaisa explică (pentru gingergirl1):

Multumesc mult doar ca am o nelamurire... cum adica dai factor comun paranteza?

| gingergirl1 a răspuns (pentru Inaisa):

Da,dai factor comun parantezawinking

| gingergirl1 a răspuns (pentru gingergirl1):

Adica nu, scuzeee!
adica... factorii aceia ce raman de exemplu la x(x+3)+4(x+2) ii pui si pe ei intr-o paranteza..in fine

4 răspunsuri:
| gingergirl1 a răspuns:

Am uitat sa mentionaz: cele doua numere care le inmultesti si aduni trebuie SA FIE ACELEASI numerewinking