| Denis19999 a întrebat:

As vrea sa-mi explicati termenii:,,psiholog" si,, psihiatru".

Răspuns Câştigător
| Assad a răspuns:

Psihologul este o persoana care te ajuta sa iti stapanesti emotiile, care te ajuta sa treci peste anumite momente grele cand psihicul cedeaza, acele momente de slabiciune...Gandestete la el ca la un consilier pentru probleme emotionale...psihologul ajuta si acele persoane cu probleme gen autism..acele persoane cu dereglari mintale minore/inofensive
Psihiatrul este tot ceva in genul psihologului dar pentru acele persoane ale caror dereglari ii pot face sa se raneasca pe sine sau pe altii, persoanele obsedate, cleptomanii si persoanele care aud voci/vb cu dumnezeu etc.
Sper ca ti-am format o idee generala

6 răspunsuri:
| Dyutzza a răspuns:

Psihologul te ajuta sa depasesti momentele grele ale vietii, depresia si formele mai usoare ale acesteia. In momentul in care, acesta constata ca problemele tale psihice sunt mai grave, atunci el te indruma catre psihiatru,
care iti prescrie medicamente pentru ameliorarea acestora.

| neutrino a răspuns:

Psihiatrul este medic, te poate consulta si elibera o reteta, ca orice medic. Psihologii nu sunt medici, ei isi dau cu parerea asupra comportamentului uman, si-i tara plina de ei.

| Şarap a răspuns:

Psihologul este cel care termină Facultatea de Psihologie devenind pe urmă psiholog şcolar, clinician, în resurse umane etc. Psihologul nu are voie să administreze tratament medicamentos.
Psihiatrul termină Facultatea de Medicină, îşi face specializarea pe psihiatrie şi are voie să administreze tratament medicamentos.

| Dianne18 a răspuns:

Psihologie= logica/stiinta despre psihic /suflet.
Psihologul iti analizeaza gandirea, iti studiaza personalitatea, te ajuta sa iti clarifici gandurile si starile prin care treci.
In competenta psihiatrului intra si cele mai sus enumerate, numai ca la psihiatru se duc oamenii care au probleme fie de perceptie fie de rationament, de unde survin problemele lor psihice, si de aceea psihiatrul incearca sa le trateze si prin alte metode, medicamentoase sau mai severe.

| OAndrei33333 a răspuns:

Pii psihologul te ajuta sa intelegi unele lucruri si psihiatru trateaza nebunii

| Adriano69 a răspuns:

Salut! E forte simplu. Psihologul se ocupa si analizeaza viata ta sufleteasca. Psihiatrul se ocupa de bolile psihice. Adica atunci cand suferi din dragoste sau mai stiu eu ce, mergi la psiholog, iar cand ai cu capu, mergi la psihiatru laughing Bafta! happy