| TomaLorin a întrebat:

As vrea sa stiu cum as putea invata mai usor, mai repede, mai pe lunga durata, si cand ziua ..seara?

Răspuns Câştigător
| AlePanda a răspuns:

Ti-as recomanda sa inveti seara daca te duci dimineata la scoala sau dimineata daca te duci dupamiaza.Sa nu inveti ca pe poezie, sa incerci sa inlocuiesti cuvintele mai complicate cu sinonime pe care sa le intelegi mai bine, sa ai materiale bune si sa intelegi bine ce ai de invatat.Eu asa invat happy Sper ca ti-am fost de folos!

8 răspunsuri:
| VirusS97 a răspuns:

Dimineata e cel mai bine!
Si in rest trebuie sa incerci sa inveti totul logic si intro anumita ordine astfel incat sa nu tocesti. Daca tocesti (incerci sa inveti pe de rost) vei tine minte 2-3 zile dupa uiti, unele lucruri invatate cum trebuie nu se uita vesnic!

| Andutsaa a răspuns:

Nu inveti mai usor decat daca esti atent la ceea ce vrei sa inveti. S-a ajuns la concluzia ca daca inveti/repeti seara, inainte de culcare, reti mai bine ceea ce ai citit. Incearca si o sa vezi! happy

| Rëndark a răspuns:

Invata seara inainte de a te culca si a doua zi mai repeti tot o data tot ce ai invatat. o sa vezi ca iti aduci aminte totwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Asta o stabilești în funcție de programul tău școlar. Daca înveți după-amiaza, eu zic să repeți de 2-3 ori seara, iar dimineata când ai mintea limpede te poți apuca. Ai nevoie de un loc cu liniște, unde să nu te deranjeze nimeni. Succes!

| diditza23 a răspuns:

Si eu ti-as recomanda tot dimineata :d iar ca metode..eu de exemplu schitez/desenez ceea ce invat si retin mai repese( memoria vizuala e mai buna), altii invata mai usor daca citesc cu voce tare, vezi care iti prinde mai bine happy

| 12UFFY a răspuns:

Este important ca inainte de a invata sa faci ceva ce te relaxeaza, ca in timp ce inveti sa ai mitea libera si odihnita. Eu deobice inainte de a invata ascult muzica sau fac exercitii fizice, poti incerca si tu.

| Joaannaa a răspuns:

Salut!
Şi eu am aceeaşi problemă, ţi-aş recomanda să înveţi dimineaţa, cu logică.
De ce?
1. Dimineaţa ai mintea limpede, odihnită.
2. Dacă o să înveţi mecanic, o să uiţi tot, ştiu din proprie experienţă. Dacă o să înveţi ca şi pe o poezie, o să reţii pe moment doar, ziua urmatoare sau în următoarele zile o să uiţi!
Deci, încearcă să înveţi dimineaţa, şi să înţelegi ce citeşti!
Sper că te-am ajutat.
Paa, paa! :*

| Octaboss a răspuns:

E mai bine dimineata dupa parerea mea deoarece creierul este odihnit