| Kikimina a întrebat:

As vrea sa va intreb ce este un eseu si cam cate randuri/pagini are.Va rog cat mai repede si la raspunsul cel mai complex & mai pe intelesul meu(clasa a5a)ii voi da o funda! Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| DragoStefaN a răspuns:

Mai mult de atat nu vreau sa-ti dau:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Eseu
Fa-ti singura ideile, nu mai copia de la altii ca asa o sa faci toata viata.

| Elisa512 a răspuns:

Exista 2 tipuri de esee: eseul structurat si cel nestructurat.
eseul structurat este pur si simplu o compunere unde ti se da o anumita tema de care trebuie sa te legi. uneori, sub cerinta, sunt niste liniute unde ti se spune ce trebuie sa ai in vedere in compunerea ta. nu omite niio liniuta daca vrei sa iei punctaj maxim.
un eseu nestructurat este o compunere libera. de obicei ti se da un numar de cuvinte sau de randuri in care tebuie sa te incadrezi si tu poti scrie despre orice tema vrei.
Ideile pe care o sa le dezbati vor trebui sa fie clare. Va trebui sa ai o introducere scurta, de 3-5 randuri, un cuprins unde va trebui sa ai cel putin 2 alineate(mai ales la eseul structurat) si o incheiere unde va trebui sa rezumi, intr-un fel, tot textul. dar sa il rezumi intr-o proozitie sau doua, nu te apuca sa rescri ideile folosite mai sus.
cat despre randuri sau pagini, daca nu ti se spune in cerinta,(dar de obicei se spune, fie ca e eseu structurat sau nestructurat) incearca sa nu depasesti o pagina de caiet studentesc.
daca mai ai vreo nelamurire, intreaba-ma happy