| anonim_4396 a întrebat:

Asi dori ca cineva mai invarsta sa ma ajute si pe mine cu o tema, deoarece parintii mei sunt plecati in Germania si fara ajutorul lor nu pot sa rezolv astahappy As aprecia foarte mult daca mati ajutahappy si va rog fara comentari ca "nu facem teme aici"happy

Faceti o investigatie in randul celor mai invarsta decat voi. Cereti-le sa va povesteasca despre viata lor din timpul dictaturii comuniste si sa dea exemple de situatii in care nu au putut sa spuna ce gandesc,au trebuit sa faca lucruri impotriva vointei lor, au trebuit sa aplice o masura gresita, desi stiau ca are consecinte grave, au trebuit sa participe la cultul personalitatii.

Am scris enuntul ca in carte deoarece nu vroiam sa ma exprim gresithappy Deci va rog mult de tot sa ma ajutati daca putetihappy Dau Funda +Vot +ce vreti voibig grinbig grin

Răspuns Câştigător
| FaVideochatNonAdultDeAcasa a răspuns:

Tatal meu era chemat de "Politia Politica" (se chema Securitate) la fabrica unde lucra si era obligat sa semneze declaratii pe care nu le scria el...

Asculta posturile de radio "Vocea Americii" si "Europa Libera", ce criticau regimul Ceausescu si se temea sa nu il auda cineva de la Securitate ori sa il parasca...

La o petrecere, mama mea a zis un banc despre Elena Ceausescu, si una dintre persoanele de acolo, mai tarziu i-a spus ca daca o ajuta cu niste costume de training (pe vremea aia se gaseau greu, ca se produceau doar pentru export iar mama mea era sefa la o fabrica de confectii) atunci "o sa uite acel banc cu Ceuasescu" (persoana respectiva era informator la Securitate).

Cand a venit Ceausescu in vizita la noi in oras, am mers pe stadion si el cu Elena se plimbau cu masina pe stadion sa ii vedem noi, ni se dadeau haine de 3 culori (unii rosii, altii albastre, altii galbene), ca sa facem tricolorul pe stadion sa fie fericit dictatorul tongue