| ionutz621 a întrebat:

Salut, TPU astazi dau lucrare la romana si imi da o poezie la prima vedere pe care trebuie sa o comentez ce ar trebui sa scriu despre ea, sunt clasa a-8-a.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ionutz621.Pe acest site este interzis rezolvarea temelor. Orice user raspunde poate fi raportat si isi pierde contul.

| cookie01 a răspuns:

Da-ti frau liber imaginatiei si leaga-te de orice cuvinte care nu s-ar folosi in mod normal ca ele mereu au un scop mai subtil. Fi atenta la muzicalitate, la ce vrea sa exprime poetul, ce stare e in poezie ( bucurie, tristete, resemnare). Compara lucruri gen muzica din poezie cu muzica din suflet.

| Kumiko19 a răspuns:

Depinde ce anume trebuie sa comentezi. scrie despre figuri de stil,imagini vizuale,auditive, etc. despre sentimentele poetului, tema poeziei, motive, marcile eului liric, mesajul poeziei, titlul, relatia om-natura(daca ai).cam asta ar fi.baftaaaa.