| FlorynFlOo a întrebat:

astazi la matematica am rezolvat o problema in care se cerea sa spunem probabilitatea ca dintru-un numar natural de 2 cifre sa nimereasca unul de 2 cifre distincte.Am spus ca numerele naturale de 2 cifre sunt de la 10 la 99 nr cazuri posibile si am mai spus ca sunt de la 10 la 99, 89 de cifre (am scazut) profesoara a spus ca nu e bine si mi-a dat formula :k...n= n-k+1 si mi-a dat apoi 90 de numere. Vreau sa imi explicati de ce sunt 90 de numere si nu 89. Funda

Răspuns Câştigător
| Robii a răspuns:

De la 1 la 9 sunt 9 numere de o cifra. Numerele cu doua cifre incep de la 10 si se termina la 99. Din 99 scazi cele 9 numere de o cifra. Tu ai scazut 10 numere.

1 răspuns:
| flavius1994 a răspuns:

99-10+1=89+1=90 de numere