| Matt_Matt_1996 a întrebat:

Astazi m-am trezit si eu ca se apropie Evaluarea Nationala pentru clasa a 8-a. La matematica sunt destul de bun (as putea sa iau 10 cu putin efort) dar din pacate nu e aceeasi situatie si la romana. Am o cantitate mare de invatat intr-un timp relativ scurt iar eu nici nu stiu de unde sa incep. Imi poate clarifica cineva exact CE am de invatat si care ar fi cea mai eficienta metoda?
As vrea sa iau peste 9 la examen ca sa intru la un liceu foarte bun de mate-info (unde sigur m-as descurca avand in vedere ca accentul se pune pe mate si stiintele exacte) dar acest examen la romana imi sta in cale.

1 răspuns:
| NoctisFive a răspuns:

Stiu ceea ce simti. Si eu sunt bunicel la mate, dar la romana sunt varza. Am luat 7, 85 la romana la simulare happy
Eu unul am invatat pentru simulare cu doua zile inainte, in weekend. Tu trebuie sa stii ce ai de invatat. Nu iti stiu punctele slabe. Eu unul sunt slab la partea de gramatica, mai ales la propozitii si la functii sintactice. Tu poate esti mai slab pe partea de literatura.
Eu iti recomand sa inveti cate 45 min. maxim, iar apoi sa iei o pauza de 5-15 min., depinde de ce inveti. La partea de literatura ti-as recomanda sa inveti toate trasaturile genurilor, iar apoi sa faci macar o compunere in care sa demonstrezi ca textul X apartine genului Y. La gramatica trebuie doar sa inveti teoria si sa mai faci vreo doua exercitii la fiecare parte (asta depinde si de timpul pe care-l mai ai la dispozitie). Daca nu mai ai timp mai bine inveti doar teoria. Asa am tinut si eu inainte de simulare sa fac macar un exercitiu la fiecare parte si nu am invatat ca lumea teoria, iar asta m-a dus la confuzii.
Eu unul nu m-am apucat de invatat, nu am de ce, dar tu ar trebui sa te apuci sa inveti. Nu e niciun liceu bun la mine in judet care sa aiba internat, ca sa merite sa ma mut in oras. Mie imi ajunge media pe care am luat-o la simulare, dar tie nu cred ca ti-a ajuns.
Succes in continuare!