| viorel98 a întrebat:

Ati observat ca la nunti se foloseste urarea "Casa de piatra!".Ce semnificatie are aceasta?

Răspuns Câştigător
| briosicabriosel a răspuns:

Daca cineva isi construieste casa pe nisip, vor veni vanturile, valurile si o vor darama.dar daca e construita pe piatra va fi durabila.deci casnicia se cladeste pe o temelie solida,pe sentimente sincere, rabdare si intelegere, incredere.acestea sunt pietrele de temelie ale unei casnicii, pentru a fi rezistenta precum o cetate de piatra construita pe piatra.semnificatia pietrei mai este specificata si cand Iisus a spus despre petru; acesta este chifa{piatra}si pe aceasta piatra voi zidi temelia bisericii mele.mai sunt si stalpi puternici din piatra.deci casa de piatra tuturor.

2 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Casnicie durabila ca,casa de piatra care inseamna:stabilitate, echilibru, o fortareata pe care nu o poate sparge nimeni din exterior...

| ღCuteღKissesღ a răspuns:

Inseamna noroc, prosperitate, intelegere, fericire.Este o urare de bine pentru tineri casatoriti!