| anonim_4396 a întrebat:

Salut,TPU! Au vreo relevanta mediile din liceu? Sunt luate in considerare la unele facultati?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, admiterea la facultăţi se face :
* pe bază de dosar - se ia în considerare media de BAC ( eventual, în plus, se mai susţin probe de aptitudini sau interviu/Scrisoare de intenţie/Eseu motivaţional )
* concurs de admitere ( examene la unele discipline ).

La majoritatea facultăţilor se folosesc ca şi criterii de departajare ( a candidaţilor cu medii egale ) notele de la BAC la anumite materii!
Dar, mai sunt câteva facultăţi în ţară care folosesc ca şi criterii de departajare ( a candidaţilor cu medii egale ) mediile din liceu la anumite discipline...

Toate cele bune!

7 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

La cele slabe fara examen de admitere da

| untu a răspuns:

Se mai bazeaza si pe diploma de bacalaureat!

| peperonies a răspuns:

Nu.

| Anonimuserr a răspuns:

Nu, clar nu. Doar media de bac și atât pentru admiterea pe bază de dosar!

| Cameliapantiru a răspuns:

Salut!
Incepand cu sesiuneade admitere din anul 2011 (sau 2012, nu mai retin exact)nicio faculate nu mai ia in considerare mediile din timpul anilor e liceu. Admiterea se poate realiza pe za mediei de la BAC, a notei e la o anuita prba de la BAC (de obicei, cea care concide cu specialzareafacultati, de exemplu, nota de la proba de BAC de mate la Facultatea de Matematica), a unui test/examen de admitere sau a unei combinatii dintre meiade la BAC si examenul de aditere (50% BAC, 50% test, procenteevariind de la o univeritate la alta si chiar de lao facltate/specializare la alta).
Succes! Seara faina!

| xXAnonymaxX a răspuns:

Da sunt luate in considerare la majoritatea facultatilor.

| Tollo a răspuns (pentru xXAnonymaxX):

De ce raspunzi daca nu ai habar de ce zici?