| SasaSasa2000 a întrebat:

Salut TPU, Ce credeți voi că înseamnă „ Așchia nu sare departe de trunchi„?

Răspuns Câştigător
| 4evergentleman a răspuns:

Că copilul e ca mama,tata,se aseamănă din punct de vedere al caracterului,amândoi au același caracter,educația e oferita de părinți,tiparul gândirii, comportamentul, al personalității e preluat de la aceștia, au aceleași trăsături imorale in comun și așa și e că ei sunt produsul educației părinților, cum îți educi copilul de mic așa îl ai cu mici excepții când el se autoeduca singur.

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Copiii seamana foarte mult cu parintii si preiau trasaturi de caracter etc.

| VoidEternal a răspuns:

Ce se naște din pisică, șoareci mănâncă.

| mi25 a răspuns:

Ce a facut parintele, face si copilul. Atat pozitiv, dar mai ales negativ.

Răspuns utilizator avertizat
| DovleacTurbat a răspuns:

Că ai șanse mari să urmezi calea membrilor apropiați.
Habar n am, se folosește mai des in cazurile negative: (mama "descurcăreață" și fiica îi va semăna, tată bețiv și fiul îi va calca pe urme etc).

| Andreea99911818181 a răspuns:

Ce e iesit din copac, ii seamana. E ca si cum ti as spune eu tie expresia "semeni cu maicata". Tu esti iesit din ea deci aschia nu sare prea departe de trunchi, undeva pe acolo ai atitudinea sau gesturile ei sau CEVA din ea.