| PascuBogdan a întrebat:

Ce este carbid si la ce se foloseste? (Funda)

Răspuns Câştigător
| Lindoro a răspuns:

Carbura de calciu(carbidul) este o substanță chimica ce se utilizeaza în fabricarea acetilenei.

2 răspunsuri:
| meinyiddishekop a răspuns:

La indulcit ceaiul. Te rog, nu incerca, este foarte dulce.

| Alexs_Alexs_1999 a răspuns:

Carbidul este un compus chimic care se foloseste in industrie in producerea acetilenei. Si da se pot face tunuri cu carbid, ai nevoie de un Spray (mare de preferat, dinacela de insecte) un tub lung cam de 70-80 cm /1m dar tubul de preferat sa fie rezistent gros pe interior dar sa aiba diametrul de asa fel incat tubul de spray sa intre in el, apoi ai nevoie de carbid (pe care il gasesti la depozitele de materiale de constructii) si apa. Cum faci: iei tubul de spray si ii tai un capat,(de preferat capatul care are pulverizatorul ), apoi iei tubul de spray taiat si il bagi cu capatul taiat in tubul lung (il lipesti cu o banda adeziva rezistenta ) la baza tubului de spray pe lateral dai o gaura si gata. bagi o bacatica de carbid in tub, adaugi un pic de apa prin gaura cat sa fiarba, si duci la gaura un bat de chibrit aprins, si o sa bubuie, nu e nevoie sa iti acoperi urechile, dar cel spre care il indrepti o sa aiba nevoie laughing, daca imi mai amintesc din copilarie parca facea si o flacara scurta.