| Supremejordannike2004 a întrebat:

Ce materiale conductoare folosite la fabricarea cablurilor electrice mai stiti în afară de cupru si aluminiu?

Răspuns Câştigător
| Konstantin2020 a răspuns:

Materiale de mare conductivitate sunt: Ag, Cu, Al, Fe, Zn, PB, Sn materiale de mare rezistivitate, care sunt formate de obicei din aliaje și se utilizează pentru rezistențe electrice, elemente de încălzire electrică, instrumente de măsură etc.
Dar nu cred ca se folosește altceva in afara de Cupru

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se mai folosesc si aliaje pe baza de fier, cum ar fi otelul simplu ori inoxul.