| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema. In cartea mea de chimie scrie ca bazele sunt folosite la fabricarea mortalului, stiti 2/3 idei despre mortal? Ce este el la ce e folosit?:d puup

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca este "mortal", ci mortar. Acesta este un material de constructie, un amestec alcatuit din apa, nisip si un liant, care poate fi var, ciment, ipsos, etc, in proportii diferite. Se foloseste la zidarie, tencuieli si diverse reparatii in constructii. Numai bine!

| Dana211 a răspuns:

Mortal? laughing Nu are cum poate mortar