| MalevolentGirl a întrebat:

Ce se intampla daca un elev nu da examenul de admitere la liceu?(cel din clasa a 8-a)

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, NU este vorba de "examenul de admitere la liceu", ci de Evaluarea Naţională!

Prezentarea la examene şi susţinerea probelor de la Evaluarea Naţională este OBLIGATORIE!
În funcţie de media de la Evaluarea Naţională ţi se calculează media de admitere şi vei fi repartizat/ă la un anumit liceu!

Repartizarea se face în mod COMPUTERIZAT în funcţie de media de admitere şi de ordinea în care ai scris liceele pe Fişa cu opţiuni :)

Vezi "Algoritmul de repartizare în licee 2015" la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/Algoritm.aspx

http://admitere.edu.ro/Info/algoritmul_de_repartizare_2015.pdf

"Calculul mediei de admitere utilizate pentru admiterea în învățământul liceal pentru anul școlar 2015-2016 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa nr. 2 la ordinul MEN nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Dacă NU te prezinţi la Evaluarea Naţională, atunci NU vei putea participa decât la a 3-a repartizare computerizată - vei fi repartizat/ă la cele mai SLABE/nasoale licee ( doar acolo mai rămân locuri )! :(

Vezi Calendarul/Anexa nr. 1 la Ordinul M.E.N. nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/Info/Anexa_1_CALENDARUL%20ADMITERII_liceu_2015.pdf

"Art.62. În situaţia în care exista candidaţi carora nu li se poate calcula media de admitere, în conformitate cu prevederile art. 4, alin. (2) si (3), întrucât nu au participat la Evaluarea Naţionala sau la examenele prevazute la art. 4 alin. (4), acestia vor fi repartizaţi de inspectoratele scolare, în perioada 1-7 septembrie 2011, dupa repartizarea celorlalţi candidaţi. Repartizarea se face în ordinea descrescatoare a mediilor de absolvire a gimnaziului." - SURSA = Metodologia = Anexa I la Ordinul M.E.C.T.S. nr. 4802/ 31.08. 2010 de la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/......i_2011.pdf

| T0T a răspuns:

Se pune media 1. Și vezi și tu unde ajungi cu 1, poate ai șansă la cea mai slabă profesională unde e full cu țigani și demenți sau poți renunța la școală dar e cam obligatoriu să o faci până în a 11-a dacă nu mă înșel și s-ar putea să spună ceva și legea în sensul ăsta.