| dArKv3n a întrebat:

Ce sistem de invatare aveti atunci cand invatati pentru Matematica? Ce folositi.Cand? Si cat? happy Eu ma pregatesc pentru Evaluare Nationala si vreau si eu niste sfaturi de cum as putea invata la Mate big grin Multumesc!

1 răspuns:
| Alex2500 a răspuns:

Hey!

A trecut ceva timp de cand am dat Evaluarea Nationala, insa pot sa iti povestesc sistemul meu de invatare la matematica.

In fiecare zi, inainte de a ma apuca de facut exercitii, ma uitam peste toate formulele si le repetam in gand; uneori le si scriam pe o foaie. Pe urma, incepeam sa refac exercitiile cele mai grele din caiete, exercitiile ce eu credeam ca nu le prea intelegeam.

Daca nu reuseam singura, sunam o colega si ma lamurea ea.

Mai luam o pauza din cand in cand, si abia apoi ma apucam sa fac exercitii din culegere, exercitii mai usoare, pana ajungeam la exercitiile ce erau marcate in paranteze ca fiind date la olimpiada sau alte concursuri.

Ideea este sa repeti in fiecare zi formulele. Chiar si pe cele care crezi ca le stii la perfectie. Si nu uita: fiecare problema grea, are o rezolvare usoara daca nu incerci sa complici mecanismul de rezolvarehappy

Succes la teste!