| Dante30 a întrebat:

dati-mi si mie sfaturi va rog vizavi de cum as putea sa invat mai eficient la mate, da stiu practica practica dar vreau idei gen voi cum invatati la mate, De asemenea sfaturi vizavi de cum as putea lua bacul, gen cum sa invat, voi ce metode de invatare ati folosit etc, Eu sunt a 12-a si dau la mate romana si geografie la romana nu-mi fac griji dar, mate si geogra as vrea sfaturi de invatare, multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Miuletz a răspuns:

In primul rand, tot se leaga ( chiar si exercitiile de clasa intai cu cele de clasa a 5-a de ex) deci trebuie sa recapitulezi (te uiti peste ele, daca le stii ok) si tot asa pana ajungi la ceva ce nu intelegi si incerti sa intrebi profesorul/un parinte/ un prieten care stie. In primul rand nu poti sa inveti daca nu ai inteles 80% lectia din clasa, ce inseamna? fii mereu atent, chiar daca este mai plictisitor, (mai ales la o lectie noua) nu zic sa fii atent toata ora, dar la cele mai importante lucruri, si mai ales daca se face ceva ce tu nu stii, la matematica da e adevarat cu practica ( la partea de argebra) dar la geometrie nu poti face nimic daca nu ai invatat ( de ex eu sunt clasa a 6-a si nu am inteles ce inseamna mediatoare, pana cand nu am invatat paralela si asa mai departe), ar trebui sa exersezi ceea ce stii mai putin ( de ex nu stii ecuatile, le exersezi mai mult pe ele) in matematica 50% practica, 40% intelegere (totusi trebuie sa intelegi) si 10% invatare ( unele chestii trebuie sa le inveti). Acuma la geografie, in primul rand, cum zice si profesorul "geografia nu se invata fara harta in fata" deci iti trebuie o harta, la geografie ar fi 65% harta 35% inveti, trebuie pur si simplu sa citesti lectiile (de 2-3 ori, daca nu intelegi mai citesti) si dupa incepi sa le inveti (adica nu neaparat cum este scris acolo, profesorul apreciaza daca folosesti si cuvintele tale), ideea lui este sa intelegi (Si eu la test nu invatasem dar am inteles si am scris cu cuvintele mele si mi-a punctat) dupa partea cu invatatul, acuma cu harta, este cam greu sa tii minte, dar totusi incearca, ia-ti 2 harti (una care contine numele tarilor, marilor, etc. si una goala) dupa ce crezi ca ai invatat, te duci pe cea goala si incerci sa pui degetul pe obiectul respectiv si spui numele, dupa ce ai spus te verifici, daca nu esti sigur mai repeti, si tot asa.In principiu, trebuie sa fii atent si la lectii, sa citesti lectia de cateva ori, si dupa acea sa repeti cu harta. Sper ca te-am ajutat

| Dante30 explică (pentru Miuletz):

Cel mai complex raspuns in a long time thanks bro

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Degeaba ceri matale sfaturi.
Dacă ai ajuns în clasa a XII -a și nu știi cum se învață, se cheamă că degeaba ai fost în ceilalți ani la școală.
Matematica și geografia nu se pot învăța fără a îmbina teoria cu practica.
Adică, la mate, teoria și exercițiile ( cît mai multe).
La geografie, cartea în stînga, harta în dreapta și le cauți, le repeți pînă intră în cap.
Și la română nu stai prea grozav.
Textul pe care ni l-ai dat nu e un text, în românește, de școlar de clasa a XII-a.
Nu cred că iei mai mult de trei, la fiecare din aceste materii, la BAC.
Discutăm în iulie.
Pentru „Miuletz".
Poate că la mate și geografie te pricepi, dar la română ești „la furat".
Plus că, îi dă lecții un puști de clasa a șasea unuia de clasa a XII -a. Mai mare rușinea!
Sănătate!

| Dante30 explică (pentru corolav):

1 la mana nu cunosti situatia mea de viata asa ca te rog abtine-te dandute mare cu comentariul tau 2 la mana tu nu ai pierdut o mama la 14 ani crescut fara tata stat 1 an jumate la o matusa si in final locuit 2 ani si jumatate singur intr-un apartament cu 3 camere pe CARE EU a trebuit sal intretin asa ca esti clasicul romanesc hai sa dau cu bata in balta sa vad ce iese, Judeca oamenii dupa cei cunosti mestere... iar el a exemplificat cum ar fi un elev de clasa a 6a argumentul lui fiind prea corect exemplificat sa poata fi dat de un elev de clasa a 6a. idiot.

| corolav a răspuns:

Ce legătură are coada vacii cu ștampila primăriei?
De ce nu ai pus această întrebare cu cel puțin trei ani în urmă?
Sînt prea puerile și scoase acum la îngrămădeală aceste lamentări.
În acest text prin care îmi răspunzi, din nou ai o sumedenie de greșeli de ortografie a limbii române.
Cînd vei da BAC-ul nu ți se vor lua în considerație aceste circumstanțe atenuante( și de ce ar trebui să știe de e le cineva?)
Președintele comisiei nu e mama ră niților.
Să fii sănătos!

| FuriaGogoasei a răspuns:

Eu zic sa incepi cu materia de clasa a-10-a (sem 2) si sa iei totul in ordinea in care ti au fost predate.In stilul asta o sa intelegi totul cand ajungi la capatul materiei, totul o sa se lege.