| anonim_4396 a întrebat:

..Ce studii trebuie sa faci pentru a deveni traducator? (facultate, liceu), citi ani trebuie sa inveti pentru traducator, cite limbi trebuie sa stie traducatorul, si care este salariul unui traducator in ROMANIA? Fundita pentru raspunsuri :*

3 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Cred ca aproape cu orice facultate de stat (nu privata. cu aia nu faci nimic, iti da o diploma care este inutila. daca o arati cuiva la angajare te scuipa.). Important e sa stii bine ceea ce faci, adica sa stii foarte bine limbile straine! Iar legat de cate limbi, depinde de centrul de traduceri. Iar salariul nu cred ca-i prea mare. cei care fura au salarii mari. cei corecti salarii mici. de cele mai multe ori.

| Nyxi a răspuns:

Hey! Asta vreau să devin și eu, acum urmez liceul teoretic M. Eminescu, la profil filologie intensiv engleză, iar după mă îndrept spre facultatea de Litere din Iași, dar tu te poți duce în orice alt oraș în care se găsește o asemenea universitate, se câștigă destul de bine, dar în străinătate salariul e și mai mare.Succes!

| justyoanna007 a răspuns:

Trebuie sa mergi pe filologie, limbi straine (liceu) si facultatea de litere si limbi straine(din Bucuresti sau Cluj)trebuie sa inveti 3 ani sa stii minim 3 limbi straine la perfectie, iar salariul depinde de firmele la care te vei angaja, daca sunt firme multinationale castigi mai mult. Sper ca te-am ajutat. funda?