Întrebare recomandată | cypus05 a întrebat:

cine ma ajuta si pe mine cu niste sfaturi?
Vreau sa invat germana cat mai rapid si usor. Ma poate ajuta cineva cu ceva?

10 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Descarca in telefon Duolingo

| RAY a răspuns:

Limba germana are 150 de mii de cuvinte desi sigur le vei invata foarte rapid si usor mai ales gramatica, multa bafta ce sa spun auzi usor si rapid

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu există asa ceva, te inscrii la cursuri de germană, dar fiind o limbă grea o sa o inveti greu si daca nu ai cu cine conversa o uiti repede, decat cel mai bine este sa stai in Germania si acolo vorbind zi de zi germana o vei invata repede.

| Gonrax a răspuns:

O limbă se învață în ani, nu cât mai repede și ușor.
https://www.duolingo.com/

| cypus05 explică (pentru Gonrax):

La nivel conversational. se invata in cateva luni, cu vointa si rabdare!winking

| ALGator a răspuns:

Depinde... ce vrei sa faci cu germana (sa lucrezi in Germania, ce fel de munca... etc). Depinde de ce resurse ai (capacitate de invatare, bani, timp, unde locuiesti).
Germana are ea cu totul 150000 cuvinte dar daca inveti un "kit de supravietuire" de cuvinte importante plus "suficient" de multa gramatica ajungi sa poti sa te descurci binisor in unele situatii, chiar si de munca.

| Laura78 a răspuns:

Descarca in telefon duolingo sau il gasesti aici: www.duolingo.com/

| SARKAN a răspuns:

Pai nu este atat de usor sa inveti Lb Germana.Mai intai spune pentru ce ai nevoie sa cunosti lb si apoi putem aprecia de cat timp ai nevoie sa o inveti

| LiannaHG a răspuns:

Poți încerca sa vezi cât mai multe filme/seriale sau sa asculți muzică în germană.

| xayaaaa a răspuns:

Buna! Te pot ajuta eu! Instaleaza-ti aplicatia Duolingo si seteaza-l sa te invete germana!