| vladuss09 a întrebat:

Cine poate sa imi spuna cat mai multe detalii despre facultatea de edcuatie fizica si sport -kinetoterapie?
Vreau sa stiu: -de unde pot cumpara manualul de biologie care scrie pe site ca trebuie sa invat capitoelel respective
-pe ce se bazeaza aceasta ramura in timpul facultatii
-cu cat timp inainte se face inscrierea la facultate
-examenul sustinut la biologie respectiv proba fizica se sustin inainte de bac?
-cat costa facultatea (pentru cei care nu intra la buget)
-si orice detalii importante care le-am omis eu va rog sa imi spuneti. Multumescbig grin
FUNDA!

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Manualul il poti cumpara de la orice taraba/magazin/piata cu manuale scolare si carti, e in jur de 25 lei.
Inscrierea la facultate nu s-a stabilit, asteapta si tu sa se afiseze pe site datele de inscriere si ghidul candidatului, oricum la sfarsitul lui iulie dupa bac. Si tot in iulie-august sunt si probele de admitere. Trebuie sa ai conditie fizica si sa iti placa sportul si biologia (anatomia) in special daca vrei sa urmezi aceasta facultate.
Taxa de scolarizare e vreo 3000-4000 lei pe an pentru cei care nu intra la buget.

| b4stefa a răspuns:

Admiterea se face asa
Jumate media de la bac
Jumate proba sportiva (deci trage tare) saritura in lungime, viteza, parcurs in sala
Taxa e de 32 mil
Inscrierile se fac in iunie
Probele.s in iulie

O sa faci wducatie fizica pe bune practica si teorie,o sa faci inot,patinaj, karate sau jujitsu, escaladari, box, in anul trei adica ultimul an o sa faci si practica in spitale (platita) si daca te pricepi poti sa.ti faci si clientela la cabinete sau chiar la ei acasa.
Partea rea e ca la sfarsit incadrarea e naspa, nu e de medic is a little bit ....naspa
Nu te stresa cu biologia ca e doar partea de anatomie manual de clasa a 11 a cred editura corint
Daca nu te omori cu invatatu dar iti place sa faci miscare, kineto e pentru tine
Sfatul meu e sa te straduiesti sa ai o medie bunicica la bac si sa te axezi pe probele care se vor da daca vrei mai multe info spune.mi

| vladuss09 explică (pentru b4stefa):

Am un pireten care este acum anul 1 la facultate si nu i-a trebuit media de la bac. A fost doar proba fizica care era si eliminatorie

| b4stefa a răspuns (pentru vladuss09):

Serios?
Eu cand am dat la Galati am intrat cu jumatate media bac jumatate proba sportiva