| alexionut45 a întrebat:

cum aflu baza mica la un trapez stiind doar baza mare?
dau funda!

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu se poate afla. Mai ai nevoie de niște date, de niște informații. Mai ales că e vorba de un trapez oarecare.

| alexionut45 explică (pentru corolav):

Eu am la problema asta un trapez mai mare taiat in 6 secmente si cate 2 secmente formeaza alt trapez in interiorul celui mare si imi cere ditanta de la capatul unuia la capatul altuia si mie imi da doar baza fiind de 20.

| corolav a răspuns (pentru alexionut45):

Mă scuzi, chiar și cu aceste completări eu nu înțeleg ce vrei să spui.
Nu acesta este enunțul problemei. Încearcă să ne scrii textul exact, după cartea în care el este dat.
Și apoi poate vom mai vorbi.

| gocops a răspuns:

Daca stii numai baza mare nu ai cum iti mai trebuie ceva