| GeoXoXo a întrebat:

Am un trapez dreptunghic ABCD. a- 90 de grade. Baza mica de 6 cm si Baza mare de 12 cm. Cum aflu inaltimea?!

3 răspunsuri:
| stelar99 a răspuns:

Tot ce a calculat Bebetsa este Aria. si dupa ce ai aflat aria calculezi inaltimea: Aria= l x h (h=inaltime)
dar nu stiu mai departe fiindca primul raspuns are in calcul si inaltimea care nu stiu de unde a scos-o laughing fiindca aia este ce trebuie sa aflam.

| Amiiii69 a răspuns:

(B+b)x h pe 2. adica 6+12 x 6 : 2. 108:2=54. eu am facut ca inaltimea este jumatate din baza mare.winking

| アレクサ a răspuns:

Duci o inaltime (o notam cu M). ducand inaltimea ai format un dreprunghi AMCD, cea ce inseamna ca DC=AM din asta rezulta ca CM=12-6=6.Acum cu teorema unghiului de 30 de frade afli latura neparalela, MB=BC:2 REZULTA BC=MB*2=6*2=12. Acuma cu TP(teorema lui pitagora) afli inaltimea: BM^2=MB^2+CM^2 (^= putere) =12^2=6^2+ CM^2 rezulta ca CM=radical din 144-26 rezulta CM= radical din 108 care este egal cu 6 radica din 3