| RobertGVranceanu a întrebat:

Cum îmi pot îmbunătăți abilitățile de vorbit în public?

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Prin repetitii multiple. La inceput nu va fi usor

| sonya a răspuns:

Salut!

Cum? Pai expunandu-te si mai mult la vorbitul in public. Exercitiile in oglinda sunt foarte bune si te ajuta sa iti fixezi textul, intonatia. De ce in oglinda? Pentru ca iti poti vedea si mimica, limbajul nonverbal. Dupa ce termini si crezi ca esti stapan pe tine, lucrezi si la partea nonverbala.

Poti incepe cu un text scris pe care vrei sa il repeti in fata oglinzii. Il poti invata pe de rost sau il poti citi. Vei vedea ca vei incepe sa adaugi tu cuvinte noi sau sinonime textului atunci cand il uiti. Apoi vei incepe sa te folosesti de o anumita intonatie, sa tii cont de virgule etc.

Apoi treci la varianta unui text liber. Sa spunem, iti faci biletele despre anumite subiecte, extragi unul si vorbesti, ce iti trece prin cap, cat sa te obisnuiesti cu aceasta pozitie.
Cand nu ai acces la o oglinda, poti vorbi prin casa. Te joci ca in copilarie: iti aranjezi lucrurile si te comporti ca in locul in care trebuie sa vorbesti in public (te faci ca urci pe scena, spui multumesc, dai mana ce crezi tu ca se va intampla.) Poate ti se par absurde, dar te ajuta sa te familiarizezi foarte mult cu situatia. Cu cat iti impui, creierul va percepe ca fiind totul natural in momentul in care chiar se va intampla.
Un alt truc care pe mine m-a ajutat, este acela ca invatam orice cu voce tare.

Nu uita sa citesti si carti de public speaking. Cand vorbesti in public trebuie sa tii cont de anumite lucruri: cum sa te imbraci, trucuri cum sa atragi atentia oamenilor prin gesturi, obiecte daca ai si de care te poti folosi.

Succes!

| croissant a răspuns:

In primul rand trebuie sa scapi de emotii si sa ai incredere in tine, in ce vrei tu sa spui/transmiti. Si in al doilea rand incearca sa exersezi comunicand mai mult verbal cu oamenii din jurul tau asa vei prinde incredere si iti vei imbunatati abilitatile. Succes!

| Ionut231312 a răspuns:

Daca te referi la faptul ca ai emotii... vorbeste cu tine insuti in oglinda, chiar ajuta

Sau incearca sa iti imaginezi ca persoanele din acel public sunt membrii ai familiei tale, astfel nu mai avand emotii... desigur, poti sa iti imaginezi si ca persoanele din public sunt niste lamai (raspunsul unui baiat de pe forum care m-a dat pe spate laughing )

Daca te referi la faptul ca vrei sa poti vorbi mult mai bine, sa cunosti mai multe cuvinte etc nu ai decat sa citesti carti.