rroxi44
| rroxi44 a întrebat:

Ce servicii speciale sau noi asteptati sa gasiti intr-o biblioteca (publica)? Cum credeti ca s-ar putea imbunatati serviciul catre public? Ce noi sectii sau activitati interactive credeti ca ar trebui sa fie intr-o biblioteca?

Răspuns Câştigător
| georgehari a răspuns:

- Sistem de predare a cărţii non-stop (laşi cartea printr-o fantă în afara clădirii) - astfel îţi poţi organiza şi celelalte activităţi, nu trebuie să te pliezi pe programul bibliotecii.

- Cel puţin o bibliotecă non-stop în Bucureşti.

- Schimb interbiblioteci bine pus la punct, cu firme de curierat rapid.

- Training al bibliotecarilor (cei de la CPPC - www.formare-profesionala.ro - fac asemenea cursuri) în Internet, noi tehnologii, serviciul cu clienţii etc.

- Cataloage electronice "prietenoase", pe platforme conviviale, aşa cum se găsesc prin Europa.

- Parcare pentru biciclete.

2 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 explică:

Imi pare rau ca nu va pot premia pe toti...

| devine a răspuns:

In primul rand, accesul la internet (sa fie multe laptopuri la dispozitie, sau macar sa fie un hot spot). posibilitatea de a vedea pe un PC sau ceva arhiva bibliotecii si sa cauti prin ea cartea care te intereseaza (acest serviciu sa fie eventual disponibil si online, sa poti cauta de acasa, ca sa nu te deplasezi degeaba pana acolo). cd-playere cu casti pentru cartile cu CD. zona in care poti sa si bei o cafea/mananci ceva in timp ce citesti. mini-librarie de unde sa poti cumpara foi/dosare etc in caz ca vrei sa scrii un proiect acolo.