| Ramo2002 a întrebat:

Cum pot sa demonstrez ca niste puncte sunt coliniare?

Răspuns Câştigător
| nlko a răspuns:

Trebuie sa demonstrezi ca sunt pe aceeași dreapta si ai mai multe variante.
Sau arati ca unghiul e de 180 de grade( Punctele A,B,C - deci unghiul ABC) sau cu axioma lui Euclid ( ai punctele A, B, C; AB||d, BC || d => A, B, C coliniare ). Astea se folosesc cel mai des.

| Ramo2002 explică (pentru nlko):

Axioma lui Euclid nu am invatat-o (sunt in clasa a 7-a)... Oricum multumesc!

| nlko a răspuns (pentru Ramo2002):

Se refera la faptul ca printr-un punct exterior dreptei poate trece o singura dreapta paralela cu dreapta de la inceput.

7 răspunsuri:
| May2001 a răspuns:

Pai de exemplu ai puntele A, B, C...sunt coliniare daca sunt pe aceeasi dreapta. Poti dovedi ca sunt pe aceeasi dreapta daca sa zicem AB || d si BC || d-> AC|| d iar B apartine AC.

| AnimeStyle a răspuns:

Ausculta. Puncetele coliniare se dovedesc asa:
Ele trebuie sa fie pe aceeasi dreapta adica asa.1-.2-.3-. Dar cele necoliniere sunt : 1_, 2-. Deci punctele coliniare sunt pe aceeasi dreapta. Funda?

| Ramo2002 explică (pentru AnimeStyle):

Da stiu ce inseamna puncte coliniare... dar cum pot sa le demonstrez intr o problema? Adica niste caracteristici.

| Daviddd a răspuns:

Scrie problema, sa vedem ce putem face, asa in general nu pot decat sa spun daca ai A, B, C, si dovedesti ca AB si AC sau AC si AB sau AC si BC sunt aceeasi dreapta atunci ai rezolvat.