| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU. Daca sunt in clasa a 9-a profilul matematica-informatica, iar informatica nu se prea lipeste de mine, momentan suntem la baza informaticii, algoritmi etc, iar eu in clasele 5-8 nu am facut deloc informatica, sunt sanse sa o inteleg? Conteaza asa mult aceste informatii pentru a profesa in domeniu? Tin sa mentionez ca profesoara nu explica cand este intrebata si se grabeste cu predarea, nu lenea este de vină. Eu sunt o persoana care invata repede cand vine vorba de tehnologie si m-ar pasiona acest domeniu, dar informatica predată la scoala ma demoralizeaza

Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

In ziua de azi invatamantul e la pamant. Cel mai bine inveti cat poti de la scola, dar daca te pasioneaza tehnologia, pai frate, internetul e plin de ce vrei tu, informeaza-te, experimenteaza, joaca-te cu tehnologia, fii curios, si o sa inveti mai mult si mult mai repede decat de la scoala. Iti zic asta din propria experienta. Scoala m-a invatat un pic, mi-a dat un start, dar baza e tot singur cu curiozitatea si dorinta de a invata ceea ce vrei tu sa inveti. Youtubul e plin de clipuri informationale de la cum sa instalezi windows-uri pana la cele mai sofisticate treburibig grin

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Draga manuuu1234, nu inteleg de ce iti pui intrebarea pe anoimat, odata ce esti deja anonim aici, mai ales daca vreis a fii luat in serios si sa ti se raspunda.

| sierra1 a răspuns:

"suntem la baza informaticii, algoritmi e...Conteaza asa mult aceste informatii pentru a profesa in domeniu?"

toată programarea inseamnă de fapt algoritmi deci agită-te și invață-i!

| Lukasssz a răspuns:

Te muti la uman si aia e

| zilog a răspuns:

Gasesteți un gagic tocilar.
Ii dai un pupic si ii arați ceva forme și gata te învață ăla tot.

| Vântulalb a răspuns:

Daca nu intelegi algoritmii, cum vei face programare?
Eu cred ca nici profesoara nu stie materie, altfel nu s-ar "grabi".
Daca poti, ia cateva lectii in particular cu alt profesor. Daca nici atunci nu intelegi, schimba profilul.

| SasaSasa2000 a răspuns:

Poate că tu nu te lipești de ea big grin
Informatica nu e pentru oricine, tresa fi deștept din burta mamei, nu ridica ceva daca tu crezi că nu o poți duce.

| idkkkkkk a răspuns:

Incearca sa-i explici frumos ca in 5-8 n-ai facut cam nimic si ca ai vrea sa iti explice mai detaliat.N-are cum sa te ignore!

| pashkal a răspuns:

Sunt la fel ca tine. Imi place tehnologia dar nu imi place matematica. Iti recomand sa iti schimbi profilul acum cat esti la început ca mai tarziu daca te muti pe alt profil o sa iti fie mai greu fiindca altii care erau deja acolo au apucat sa invete din materie si nu o sa se întoarcă proferosul cu materia in urma numai pentru tine. Eu am facut scoala profesionala pe profilul sudura, dupa liceul la seral pe profilul mecanica iar dupa am luat bac-ul si acum lucrez ca Operator de robot de sudura, brate din acelea care sudeaza masinile in fabrici. Nu iti spun sa faci exact ce am facut eu, ti-am zis doar ca sa iti faci o idee ca si daca o iei pe o cale ocolitoare tot poti ajunge unde ți-ai propus. Nu neaparat sa te duci direct inainte. Nu te lua dupa impertinentii care spun ca scoala profesionala e pentru fraieri si prosti, iti spun asta pentru ca am auzit-o la randul meu de la altii si cel mai probabil o sa o auzi si tu
pentru ca daca iti joci cartile bine o sa ai un loc
de munca de 4 ori mai bine platit ca al lor, poate si mai mult, loc de munca care aduce odata cu muntele si bani si respect. Asa ca gândește-te, vezi ce opțiuni ai, ce licee mai ai in oras si ce profile au inclusiv liceul tau actual si cauta ceva la care sa te descurci si sa fii bun. Nu te lua dupa altii ca acolo nu e bine sau ca dincolo nu stiu ce si etc. Majoritatea liceelor au pagini de Facebook sau/si site-uri unde te poti documenta despre ce profile au si ce mai este de stiut despre liceu.