| Arhix a întrebat:

Salut TPU,

Dati-mi niste metode mai usoare de invatat.
Trebuie sa invat la romana, nu prea pot schimba multe cuvinte (in special la citate) si nu gasesc o metoda eficienta.
Am incercat urmatoarea:
- am citit tot textul, cap - coada.
- am inceput pe alineate. L-am citit pe primul si am inceput sa invat pe fraze.
- invat o fraza, o scriu pe foaie, o zic oral pana o stiu
- trec la urmatoarea fraza si cand o stiu bine si pe aia repet tot pana atunci

Problema este urmatoarea, acest procedeu dureaza destul de mult, pentru 2 pagini de scris mediu ia chiar si 1 ora si ceva spre 2 ore si uit destul de repede si daca am uitat un cuvant s-a dus fraza.

Daca aveti alte metode eficiente, sa fie si testate de voi as aprecia daca mi le-ati spune.

Răspuns Câştigător
| Vvistula a răspuns:

Inregistreaza te cand citeste si asculta la casti dupa. Nu prea exista procedee cand e vorba de memorat lucuri la romana. Asta e scoala romaneasca, supravietuieste.

3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Foloseste culori.Verde un paragraf, galben un paragraf etc.La mine functioneaza la bio si la romana happy. Totusi, nu invata cuvant cu cuvant, invata esenta si cateva fraze dragute cu sens, ca daca uiti un cuvant s-a dus tot.

| FaraNume1245 a răspuns:

Încearcă să și înțelegi ce se întâmplă acolo, nu doar să ții minte ce se întâmplă acolo. N-o să meargă mereu, pentru că unele părți din comentarii sunt contradictorii.

| eden1986 a răspuns:

Scrie un rezumat din fiecare fraza pe care trebuie sa o inveti adica prescuteaza tu ceea ce trebuie sa inveti adica renunta la cuvintele inutile asa invatam eu transcriam textu pe scurt